Zaujímavé veci

Vitajte na mojej webovej stránke

Rozprávky

O myške Riške a jej kamarátoch
Je krásne ráno a slniečko sa usmieva na zvieratká. Vidí všetkých svojich kamarátov okrem malej myšky Rišky.
Pozerá sa na modrý domček v ktorom býva Riška, ale okná sú zavreté a myšku nevidno.
Slniečko nevie kde je jej najlepšia kamarátka ale vidí ako si po chodníku vykračuje lienka Marienka a zavolá na ňu: " ahoj lienka Marienka, nevidela si dnes malú Rišku? " a Marienka sa pozrie na slniečko a vraví: " Veru nevidela, ale idem okolo jej domčeka, môžem ju navštíviť."
Slniečko sa milo usmeje a poďakuje.
Lienka Marienka sa ponáhľa k modrému domčeku svojej kamarátky a zaklope na dvere. " Ahoj Riška, to som ja, lienka Marienka si doma? "
Z domčeka počuť slabučký myškin hlások :" ahoj, poď ďalej, som doma. " Marienka otvorí pomaličky dvere a čo nevidí. Myška leží v postielke a je chorá. " Hap, hap, hap, číííííí .... " ozvalo sa z posieľky.
Lienka Marienka sa pozrie na myšku a vraví: " ale Riška, veď Ty si nám ochorela, musíme Ťa vyliečiť."
Myška hovorí: " ja som ochorela, lebo som neposlúchla slniečko, keď mi včera hovorilo, aby som sa teplo obliekla keď pôjdem na prechádzku . Ale ja som si myslela, že keď tak pekne svieti tak mi bude teplo. "
A lienka jej na to hovorí: " Slniečko nám síce pekne svieti, ale ešte je zima a teplúčko bude až na jar, keď začnú kvitnúť kvietky. Ale neboj sa, poprosíme slniečko aby prišlo bližšie k Tvojmu domčeku a Ty si sadni na lavičku a bude Ťa hrať. Ja Ti zatiaľ uvarím dobrý čajík z medom. "
Myška Riška poslúchla svoju kamarátku, sadla si pred domček na lavičku a poprosila slniečko, aby na ňu teplúčko zasvietilo. Lienka uvarila dobrý čajík s medom a spolu s myškou ho vypili a porozprávali slniečku, prečo Riška ochorela a sľubila , že už nikdy nebude v zime chodiť za kamarátmi bez čiapky a šálu, lebo aj keď slniečko svieti, tak mrázik štípe na líčka.
Potom si myška ľahla do postielky, aby sa rýchlo vyliečila a mohla ísť von za svojimi kamarátmi.
Lienka Marienka a slniečko sa usmiali a tešia sa, že myške pomohli.
Žádné komentáře